BLOG

Hepimizin bildiği gibi 90'lar modası büyük bir geri dönüş yaptı ve uzun süre de bizimle olacak gibi. 90'lar modasını kim unutabilir ki... Loafer, orta topuklu ve kısa topuklu oxford ayakkabılarla giyilen file çoraplar, o dönemi kasıp kavurmuştu. Ve şimdi bu harika çoraplar bir kez daha modanın kalbindeki yerini aldı. Özellikle platform ve sivri burunlu ayakkabılarla giyilen file çoraplar, 2016-2017 Sonbahar-Kış sezonunda aksesuar trendlerinde büyük bir etki yaratarak bizleri çorap çekmecelerimizde değişiklik yapmaya yöneltti.

Peki, insanların aklına yerleşmiş olan yüksek topuklularla oluşan aşırı feminen veya postallarla kullanılan punk algısını da sona erdiren file çorapları hangi kıyafet ve ayakkabıyla giymek gerekiyor? Hangi çorabın hangi kombine yakıştığını bulmak için file çorap trendlerini araştırdık. İşte kombinlerini benzersiz kılacak o file çoraplar ve oluşturdukları çeşitli stil görünümler…

 

Dizaltı File Çoraplar


Bunları çok seviyoruz! Dizaltı file çoraplar sade bir kıyafete hareketli bir hava katarak, topuklu ayakkabılardan sneakerlara, sandaletlerden oxford ayakkabılara hemen hemen tüm ayakkabılarla muhteşem bir ikili oluşturuyor.

Kaynak: https://tr.pinterest.com/pin/232779874470780572/

Bu çorapların en çok yakıştığı parçalar dizleri yırtık olmayan jeanler veya bol pantolonlar. Çorapları spor ayakkabılarla kombinleyebilir hatta file çorabının üzerine soket bir çorap giyerek bu kombini daha da farklı kılabilirsin, ufak topuklu ayakkabılarla da stilini daha yüksek bir seviyeye taşıyabilirsin.

Eğer daha iddialı bir kombin yaratmak istersen, dizaltı file çorapları mini eteklerle ve elbiselerle de kullanabilirsin. Bu kombinde giyeceğin ayakkabı çok önemli, biz bu çoraplar için klasik görünümlü düz ayakkabıları öneriyoruz.

 

Külotlu File Çoraplar

Eskiden daha çok etek ve topuklu ayakkabı ikilisiyle giyilen çorapları artık düz bir elbise ve ve bir topuklu ayakkabı ile beraber giyerek işe veya özel bir akşam yemeğine gidebilirsin.

Genellikle botlarla ve topuklu ayakkabılarla giyilen file çoraplar artık spor ayakkabıların da iyi bir arkadaşı oldular. Kışın file çorap giyilmez, efsanesini de rafa kaldıran külotlu file çorapları, altlarına mat ten rengi bir külotlu çorap giyerek kolayca kullanabilirsin. Ayrıca file çorap-spor ikilisinin her şeyle harika bir birliktelik oluşturduğunu da belirtelim. Bu ikiliyi, mini bir elbise, dar bir jean veya uzun bir etek ile rahatlıkla kombinleyebilirsin.

Kaynak: https://tr.pinterest.com/pin/265571709257580856/

Külotlu file çoraplar gerçekten modaya yepyeni bir soluk getiriyor. En vazgeçemediğin parçan olacak bu çorapları jeanlerin altından da giyebilirsin. Bu çoraplar, her sezonun favorisi yırtık jeanlerden boyfriend jeanlerle çok iyi duruyor. Ayrıca eğer beline güveniyorsan, yüksek bel bluzlarla yukarı kadar çektiğin file çorabına daha fazla görünme şansı verebilirsin.

 

Soket File Çoraplar

Kaynak: https://tr.pinterest.com/pin/652599802224958487/

En çok giyilen çoraplardan soket bu sefer file halinde kendisini gösteriyor. Çok kısa, bol paça jeanlerle eşleştirebileceğin bu çoraplarla ayakkabı olarak oxford tarzı ayakkabıları veya spor ayakkabıları tercih edebilirsin.

Kaynak: https://tr.pinterest.com/pin/360639882647996367/ 

Oluşturulabilecek diğer kombinler ise mini bir etek veya elbiselerle birlikte soket file çoraplarını kullanmak. Bu kombini denemeye karar verdiysen, daha iddialı bir ayakkabı yerine tercihini düz taban, daha zarif görünümlü bir ayakkabıdan yana yapmanı tavsiye ederiz.

File çorap trendi birçok kişinin dolabını çoktan ziyaret etti. İddialı ve çarpıcı bir duruş sergilediği için ilk başta biraz çekince yaşanabiliyor. Ancak bu trend çok hızlı ve kararlı bir şekilde yükselişine devam ediyor. Sen de hem en son trendi takip etmek, hem de farklı ve dikkat çekici görünümler elde etmek için file çoraplarımızı kullanabilirsin!