BLOG

 

Yılbaşı yavaştan kendisini gösteriyor! O tatlı heyecan yine hepimizi sarmaya başladı.Tabi hangi hediyeyi alsam acaba sorusu da hafiften kendini hissettiriyor. Biliyoruz ki hediye almak da vermek de çok keyifli, ancak bazen az bazen çok, ama illa ki bir kararsızlık durumu yaşanıyor hediyeler seçilirken. Herkes farklı, ilginç, hediye vereceği kişinin seveceği bir hediye arayışına giriyor. Bu sene hediye almayı senin için daha da keyifli hale getirmek ve içine sinen hediyeleri sevdiklerine verebilmen için birbirinden renkli ve yaratıcı "kendin yap" fikirleri bulduk. Kağıt kalemin hazırsa başlıyoruz:


Minik Yılbaşı Ağacı Süslemeleri

 

Görsel Kaynak

 

Görsel Kaynak 

 

    
Görsel Kaynak                                                       Görsel Kaynak

 

Yılbaşı için minik süslemeler kişiye özel ve şirin bir hediye seçeneği olabilir. Süsleme için az da olsa dikişle ilgili biraz deneyim gerekiyor. Bu konuda kendine çok güvenmiyorsan internette mevcut desenlerden yararlanabilirsin. Eğer çiziminin dikişten daha iyi olduğunu düşünüyorsan, süslemelere özgün bir hava katmak için düz veya renkli minik ampuller çizmek için boyama kalemlerinden faydalanabilirsin. Küçük bir zanaat dükkanını ziyaret ederek veya online bir mini araştırma yaparak bebeğinin ilk yılbaşı için bebek eşyalarıyla doldurabileceğin plastik veya cam bir ampul bulabilirsin. Ya da birlikte geçirilecek ilk yılbaşı için kurutulmuş bir buket çiçeği tercih edebilirsin. Diğer bir öneri ise şu: Tarçın renginde hamur yapmak için iyi bir tarif bul. Bu renkli hamurlar zencefilli kurabiye adam gibi görünürler ve yılbaşı ağacına harika bir koku verirler. Ayrıca köpek pençesi veya çocuk eli baskıları yapmak için de bu hamurları değerlendirebilirsin.


Hediye Sepetleri

 

Bir hediye vermek yerine birkaç hediyeyi aynı anda vermeyi düşünebilirsin. Bunun için bilmen gereken tek şey hediye vereceğin kişinin nelerden hoşlandığı. Eğer bir film sever ise hediye sepetinin içine sevebileceği filmlerden DVD'ler, patlamış mısır, şeker gibi ürünler koyulabilir. Ya da kış için güzel ve kullanışlı bir sepet oluşturabilirsin. Atkı, bere, çorap ve eldivenin yer aldığı bir sepet bu konuda doğru bir seçenek olabilir. Bu sadece bir örnek, sen kendi hediye sepetini dilediğin gibi doldurabilirsin. Renkli ve şirin bir hediye sepeti seçmeni öneriyoruz. Tabii eğer koyacaksan gıdaların son kullanma tarihlerine dikkat etmek gerekiyor. Kararını ver, sepeti doldurmak için parçaları toplamaya başla!


El Yapımı Takılar

 

 

 

İş veya okul arkadaşları için el yapımı takılar mükemmel bir "kendin yap" yılbaşı hediyesi olabilir. Neden mi? Böyle bir hediye ile hem emek harcadığın hem de yeteneğin görülecek ve tüm takdirleri toplayacaksın. Boncuk detaylı takılar için küçük bir online arama yapabilir ya da daha iddialı takılar için takı yapımıyla ilgili videolara göz atabilirsin. Bu fikir bütçe açısından en uygunu olurken aynı zamanda en etkili hediye olabilir. Yaptığın takıları şık bir noel çorabı içinde verirsen, yılbaşının ruhunu da yansıtmış olursun.  


Ev Yapımı Şirin Kurabiyeler

 

Ev yapımı kurabiyeleri kim hediye olarak almak istemez ki? Böyle bir hediye almaktan çok mutlu olacağını düşündüğün insanlar varsa belki sana yardımcı olması için pasta-kurabiye tarifi kitabından destek alabilirsin. Aslında kurabiyeleri yapmak çok kolay: Epeyce bir hamur hazırla, hamuru kapalı bir kabın içine koyup derin dondurucuya at. Yılbaşı gecesinde donmuş hamuru çıkart, sert haldeyken şekiller verip fırına at ve çıkarıp servis et. Ta daa...mükemmel kokular, harika lezzetler, unutulmaz bir hediye! Hamuru nasıl hazırlayacağın, fırında ne kadar bekletmen gerektiği konusunda internette bir sürü site var, emin olabilirsin. Minik şekillendiricilerle de kurabiyeleri farklı biçimlerde sunabilirsin.


Örgü Atkı, Bere ve Eldivenler

 

Örme becerin varsa (veya öğrenmeye istekliysen), bir çift eldiven veya bir atkı ve bere sevdiklerini düşünmenin en zarif yollarından biri olabilir. Böyle bir hediye vermekle aslında sevdiklerine "Bak havalar soğuk, üşümeni istemiyorum." demiş olacaksın :) İnsanlar düşünüldüklerini hissettiklerinde çok mutlu olurlar. Bir de buna el emeği, göz nuru soğuktan koruyan sıcacık hediyeler eşlik ederse...  Bu "kendin yap" örgü hediyeler için yapman gerekenler ise çocuk oyuncağı. Öncelikle hediye vereceğin kişinin hangi renkleri sevdiğini öğrenmek ve gerekli malzemeleri (ip, örgü iğnesi) almak ve örmeye başlamak! Biraz daha fazla mutluluk dağıtmak istersen süveter ya da küçük bir battaniye de örebilirsin. "Bunları çok hediye etmek isterdim ama hiç vaktim yok ki! :(" dersen de üzülme Katia&Bony’nin rengarenk atkı, bere ve eldivenleri  çok sevilen tasarımlarıyla bu görevi eksiksiz yerine getireceklerdir.

 

 

             

 

        
FOX ÇOCUK BERE                                   STRANDED UNISEX ELDİVEN 
 
              
WINTER ÇOCUK BERE                             HAPPY CAT ÇOCUK BERE                  

 

Kokulu-Renkli Mumlar

 

           
Görsel Kaynak                                        Görsel Kaynak

 

  

Evin dekoruyla harika bir uyum gösteren özel mumları birkaç malzemeyi bir araya getirince herkes kolayca yapabilir. Bu mumları yapmak için ihtiyacın olanlar ise ısıya dayanaklı bir cam kap, soya mumu, mum fitilleri ve birkaç kokulu mum. İlginç bir koku elde etmek için farklı kokuları bir araya getirebilirsin. Meyve kokuluyu çiçek kokuluyla birleştirmek gibi. Naneli şeker etkisi yaratmak için silindir bir kapta alternatif kırmızı ve beyaz nane kremlerini deneyebilirsin.


Fotoğraf Defteri

Böyle bir listede ister istemez gözler en çok fotoğraflarla ilgili bir "kendin yap" hediyesini arıyor. Merakı artırmak için biz de bu tatlı hediyeyi sona saklamak istedik. Gerçekten de fotoğrafın olduğu her yerde hemen tatlı bir sevinç ortaya çıkıyor. Peki bu hediyeyi nasıl hazırlayabilirsin... Öncelikle eski fotoğrafları bulundukları yerden çıkararak işe başlayabilirsin. Ardından çıkarılması hep ertelenen yeni fotoğrafları bastırabilirsin. Daha sonra kalın ciltli bir defter satın alıp ya da kendin yapıp veyahut evde var olan bir defteri kullanıp (defterin bir bölümünün siyah-beyaz diğerinin renkli olmasını öneririz, böylelikle eski fotoğrafları siyah-beyaz tarafa yeni fotoğrafları ise renkli kısma yapıştırabilirsin), en sevdiğin fotoğrafları seçerek deftere yapıştırabilirsin. Dilersen istediğin fotoğrafların yanlarına küçük notlar da iliştirebilirsin. Şüphesiz en samimi “kendin yap”lardan biri olmaya aday bu hediyeyi sen keyifle hazırlarken hediyeyi alacak kişi de büyük mutluluk duyacaktır.  


En çok hangi “kendin yap” fikrini sevdin? Hemen kararını ver ve hazırlıklara başla! Yılbaşı geliyor! Bu sene yılbaşı için renkli, mini bir hediye sepeti hazırlamak istersen Katia&Bony’nin renkli ürünleri sepetini doldurman için seni bekliyor. Şimdi doldur!